niedziela, 18 lutego 2018

Zegar biologiczny - naturalny rytm ciała



Żyj zgodnie z zegarem biologicznym!


W 2017 roku trzej amerykańscy naukowcy: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young zostali laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe u organizmów żywych, potwierdzając prawdę, o której wie każdy kto choćby otarł się o Ajurvedę czy Tradycyjną Medycynę Chińską. Nasz organizm żyje swoim własnym rytmem. Aby zachować zdrowie i harmonię powinniśmy dostosować się do tych mechanizmów.

Zdrowy organizm zaczyna dzień o godzinie 3.00 i do 5.00 największą aktywność przejawiają płuca, zaczynamy intensywniej oddychać.

Pomiędzy 5.00 a 7.00 najefektywniej pracuje jelito grube, dlatego jest to najlepszy czas, aby załatwić "grubsze" potrzeby fizjologiczne.

Kiedy jelita zostały oczyszczone, można przyjąć kolejny posiłek - między 7.00 a 9.00 przypada maksimum energetyczne żołądka - "Zjedz w tym czasie gwoździe a żołądek to strawi" mówi chińskie porzekadło, ale prosimy nie sprawdzajcie jego prawdziwości. 🙂 Minimum energetyczne żołądka przypada za 12 godzin - wtedy nie warto zaglądać do lodówki.

9.00 - 11.00 - to czas trzustki i śledziony. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to właśnie ten czas sprzyja przetwarzaniu cukrów.

Pomiędzy 11.00 a 13.00 rządzi Cesarz - serce. Organizm osiąga maksimum wydajności, zarówno fizycznej jak i umysłowej.

Godziny 13.00 - 15.00 przypisane są maksymalnej aktywności jelita cienkiego - wtedy następuje wchłanianie substancji odżywczych.

Maksymalna moc pęcherza moczowego przypada na godziny 15-17. Jeśli w tym czasie regularnie wzmaga się wydalanie moczu, oznacza to, że pęcherz ma za mało energii lub że jest wychłodzony i osłabiony.

Kolejne dwie godziny (17.00 - 19.00) odpowiadają pracy nerek.

Pomiędzy 19.00 a 21.00 wzmożone są funkcje krwiotwórcze organizmu (aktywność meridianu osierdzia).

21.00-23.00 to czas Potrójnego Ogrzewacza, który nie jest jednym organem, a połączeniem pięciu. W jego skład wchodzą:
Górny Ogrzewacz, czyli Serce i Płuca,
Środkowy Ogrzewacz – Trzustka i Wątroba,
Dolny Ogrzewacz – Nerki.


W tym czasie współpracujące ze sobą narządy Potrójnego Ogrzewacza rozprowadzają zgromadzoną w upływającym dniu energię do pozostałych narządów i pomiędzy siebie. Takie „ładowania akumulatorów”, odbywa się codziennie, ale tylko podczas snu lub przy pełnej relaksacji.

23.00 - 01.00 to maksimum pęcherzyka żółciowego

01.00 - 03.00 to czas wątroby. Wątroba regeneruje się właściwie tylko podczas snu.

Warto pamiętać, że oprócz maksimów energetycznych za 12 godzin przypada minimum energetyczne danego organu - nie przeciążajmy wtedy organu, bo śpi! :)