niedziela, 20 lipca 2014

NAGIETEK LEKARSKI- właściwości i zastosowanie

właściwośc zdrowotne nagietka

Duża zawartość antyoksydantów
Nagietki zawierają bardzo dużą ilość antyoksydantów, karotenoidów, które nadają ich płatkom soczysty pomarańczowy kolor. Te składniki pomagają chronić komórki naszego ciała przed zgubnym działaniem wolnych rodników.
Wolne rodniki, to produkty uboczne powstające przy normalnym funkcjonowaniu naszego organizmu, ale na ich powstawanie mają też wpływ czynniki środowiskowe, takie jak: dym papierosowy, skażenie powietrza itd.

Cząsteczki te mogą uszkadzać nasze komórki, aż do punktu naruszenia DNA, co prowadzi do choroby i rozwoju różnego rodzaju nowotworów. Przyjmowanie pożywienia zawierającego duże ilości antyoksydantów pomaga zwalczyć skutki działania procesów oksydacyjnych. Głównymi karotenoidami występującymi w kwiatach nagietka jest luteina i zeaksantyna, często występujące razem oraz likopen. Linus Pauling Institute donosi, że zeaksantyna i luteina, to jedyne antyoksydanty, które znajdziemy w siatkówce oka. Zabezpieczają one nasze oczy przed wystąpieniem katarakty i zwyrodnienia plamki żółtej. Likopen redukuje też ryzyko wystąpienia raka prostaty i chorób serca.

Ochrona przeciwrakowa
Badania przeprowadzone w październiku 1998 roku na Washington State University dotyczyły wpływu luteiny pozyskanej z kwiatów nagietka na guzy piersi.
Okazało się, że luteina nie tylko przyczyniła się do redukcji ilości guzów w piersi, ale także zabezpieczała przed namnażaniem się nowych komórek rakowych. Badania te pokazały, że nawet małe ilości luteiny miały pozytywny efekt. Wykazały także efektywne działanie przy różnego rodzaju białaczkach oraz na komórki raka jelita i czerniaka.

Leczenie ran
Od dawien dawna medycyna ludowa wykorzystywała kwiaty nagietka do leczenia ran, zadrapań i podrażnionej skóry. Badania na szczurach przeprowadzone w laboratoriach w Brazylii wykazały, że jednym z mechanizmów które prowadzą do leczenia ran pochodzą z tego, że kwiaty nagietka mają zdolność do wspomagania wzrostu nowej tkanki skórnej, a także do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, które odżywiaja skórę. Mają także działanie przeciwzapalne ze względu na występowanie w ich składzie triterpenów i steroidów.

Jak używać?
Płatki kwiatów mogą być suszone i używane jak przyprawa zamiast szafranu, można z nich robić doskonałą herbatę, wody kwiatowe (ze świeżych lub suszonych płatków) i dodawać do sałatek.
Należy jednak pamiętać, że jeśli cierpimy na jakiegoś rodzaju choroby przewlekłe i zażywamy leki należy spożywanie nagietka skonsultować z lekarzem :)

Kolejnym zastosowaniem jest moczenie nóg w wywarze z kwiatów nagietka, jest to doskonała terapia przeciwżylakowa.
Przymoczki okolic odbytu pomagają w leczeniu hemoroidów i szczeliny odbytu. Z nagietków możemy zrobić też doskonałą maseczkę na twarz.